تانزانیا|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها
اخبار > برگزاری نشست علمی فرهنگی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل دانشکده دیپلماسی دارالسلام


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی فرهنگی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل دانشکده دیپلماسی دارالسلام

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

برگزاری نشست علمی فرهنگی  به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل دانشکده دیپلماسی دارالسلام

رایزنی فرهنگی ج.ا.ا به مناسبت چهلمین سالگر پیروزی انقلاب اسلامی نشستی نیم روزه­ در تاریخ 16 بهمن در محل مرکز روابط خارجی موزامبیک و تانزانیا[1] برگزار کرد. در این نشست که تعداد حدود 100 نفر از داشجویان حضور داشتند اقای موسی فرهنگ، سفیر جمهوری اسلامی ایران، سالم حامد، مدیر پژوهش و مطالعات دانشکده، پروفسور میهانجو استاد دانشگاه، اقای چارلز مصطفی کایوکا، از اساتید دانشگاه دارالسلام و عباس فرمند رایزن فرهنگی ج.ا.ایران پیرامون موضوع مرتبط با عنوان همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای برنامه آقای سالم حامد، مدیر پزوهش و مطالعات دانشکده به عنوان سخنران اول ضمن خوش­آمدگویی به میهمانان ایرانی و اساتید حاضر با اشاره به روابط خوب دانشکده با سفارت و رایزنی فرهنگی ج.ا.ا از اینکه مجدداً فرصتی برای برگزاری نشست جدیدی در آن دانشکده فراهم شده است اظهار خرسندی کرد و ابراز داشت امیدوار است این همکاری در زمینه­های مختلف ادامه پیدا کند. وی ابراز امیدواری کرد که تفاهمنامه بین این دانشکده و دانشگاه روابط خارجی ایران بزودی به امضا برسد.

سخنران بعدی این نشست آقای چارلز مصطفی کایوکا نویسنده کتاب شیرازی و بلوچ در تانزانیا با استناد به تحقیقات میدانی خود به ارائه توضیحاتی در ارتباط با روابط تاریخی ایران و تانزانیا پرداخت و با برشمردن آثار تاریخی و تمدنی ایرانیها در منطقه شرق افریقا و در امتداد ساحل اقاینوس هند برخی از این اثار را نامبرد و به واژه های فارسی که در زبان سواحیلی ریشه پیدا کرده است اشاره کرد.

سومین  سخنران این نشست آقای فرمند رایزن فرهنگی، با بهره­گیری از پژوهش انجام شده از سوی دانشگاه امام حسین(ع) در زمینه پیشرفت­ها و توانمندنی­های جمهوری اسلامی ایران در عرصه­های مختلف نسبت به وضعیت ایران پس از انقلاب اسلامی و تلاشهایی که در زمینه پیشرفت کشور و دست یابی به فن آوریهای نوین صورت پدیرفته مطالبی بیان داشت.

سخنران بعدی پروفسور میهانجو استاد بازنشسته دانشگاه با ارائه پاورپوینت مطالب ارزشمندی در خصوص دو انقلاب ایران به رهبری امام خمینی و تانزانیا به رهبری نایرره بیان داشت و با طرح خصوصیات دو انقلاب استفاده از تجارب ایران به عنوان یک کشور پیشرو  و در راستای همکاری کشورهای جنوب جنوب را ضروری دانست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا به عنوان آخرین سخنران  به طور مبسوط پیرامون روابط دو کشور طی سالیان گدشته سخن گفت . ایشان دربخشی از صحبتهای خود گقت که به خاطر صلح و ثباتی که در کشور تانزانیا وجود دارد از اهمیت قابل توجهی در قاره افریقا برخوردار است همچنین وی  از اقدامات دولتمردان این کشور در زمینه مبارزه با فساد و مواد مخدر تقدیر کرد. آقای فرهنگ در بخشی از سخنرانی خود به رهبران انقلابی دو کشور که مردم خود را به سمت استقلال و آزادی هدایت کردند یعنی امام خمینی و معلم نایرره اشاره کرد و از نایرره به عنوان اولین رهبری که انقلاب اسلامی مردم ایران را به رسمیت شناخت نامبرد.

 [1] The Mozambique-Tanzania Centre for Foreign Relations (CFR)

 


٠٩:٣٤ - جمعه ١٧ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: